Як організувати освітлення на кухні?

Підсвічування кухніГармонічний інтер'єр кухні неможливо створити без грамотно організованого освітлення. Це приміщення відноситься до одного з найбільш відвідуваних у квартирі - тут постійно готують їжу, вечорами збирається вся родина, а іноді навіть приймають гостей. Тому, незалежно від своєї площі, кухня має бути багатофункціональною. Правильно організоване освітлення зробить її не лише «гарячим цехом», а й затишною їдальнею зоною.

Про розміщення світильників слід подумати вже на етапі планування, щоб можна було без шкоди для оздоблення прокласти кабелі. Після проведення оздоблювальних робіт встановити освітлювальні прилади без шкоди для ремонту буде дуже проблематично і коштуватиме значно дорожче. Забудьте про старі підходи – у сучасному освітленні кухні варіант з одним центральним світильником вважається незручним та нефункціональним. Обов'язково використовуйте принципи зонування та багаторівневого розміщення джерел світла, а також не забудьте про можливість регулювання їх яскравості.

Як правильно зробити загальне освітлення кухні?

Як правильно організувати освітлення на кухні? Найкраще рішення навіть для дуже невеликого приміщення – це використання багаторівневого освітлення. Варіант з однією-єдиною люстрою в центрі стелі, який ще зовсім недавно був найпопулярнішим, важко назвати зручним. У цьому випадку освітлюється лише центральна частина кімнати, а робоча зона, яка зазвичай розташована біля стіни, залишається в тіні. Тому фахівці рекомендують встановлювати кілька джерел світла – центральне (без нього не обійтися), біля робочої та обідньої зон, а також декоративні світильники.

Світло повинне розташовуватися так, щоб робоча та обідня зони не знаходилися в тіні, навіть якщо на кухні перебуває багато людей. Але водночас джерела світла не повинні бути надто яскравими. Для обідньої та робочої зони передбачена різна потужність освітлення – 50 Вт/м2 та 100 Вт/м2 відповідно.

Варіанти стельового підсвічування

Для освітлення стелі на кухні найчастіше використовуються такі варіанти освітлювальних приладів: люстри, підвісні або шинні конструкції, точкові або накладні світильники, що вбудовуються, світлодіодна підсвітка.

Стельові світильники повинні забезпечувати рівномірний розподіл світлового потоку. Добре, якщо передбачено реостат, за допомогою якого можна регулювати яскравість та змінювати атмосферу у приміщенні.

Під час планування можна передбачити роздільне підключення верхнього освітлення на кухні. Це особливо актуально для великих приміщень, оскільки дозволить включати лише потрібну частину стельового підсвічування, заощаджуючи електрику.

Варіанти підсвічування робочої зони

Підсвічування робочої зониХороше освітлення робочої зони на кухні - одна з головних умов її планування. Над стільницею і плитою, де ви готуєте їжу, потрібно передбачити досить яскраве локальне підсвічування. З цією метою можна використовувати накладні меблеві світильники (галогенні, світлодіодні, люмінесцентні), що монтуються в нижню частину навісних шаф або світлодіодні стрічки, вбудовані в скляні фартухи або панелі. Останній варіант можна зробити більш креативним, використовуючи підсвічування різних кольорів. Керують нею за допомогою пульта або перемикача. Що стосується меблевих світильників, то тут дизайнери найчастіше віддають перевагу світлодіодним, найбільший плюс яких – енергоефективність.

Варіанти освітлення обіднього столу

Якщо ваша кухня виконує функції їдальні, подбайте і про якісне освітлення обідньої зони. Для підсвічування обіднього столу можна використовувати красивий підвісний світильник з абажуром, розташувавши його над центром стільниці. Добре, якщо довжину його підвісу можна буде регулювати. Щоб світло не бив у вічі, віддавайте перевагу моделям з плафонами з матового скла.

Ті, кому не подобаються великі світильники, можуть встановити кілька маленьких витончених підвісів. Достатньо буде 2-3 штук, які можна розташувати групою або розподілити вздовж центральної осі стільниці.

Для підсвічування столу, що стоїть біля стіни, можна використовувати споти або бра, світло яких спрямоване вниз. Але в цьому випадку освітленість може бути недостатньою.

Непоганий варіант для великої сучасної кухні – розміщення столу шинної системи. Також можна зробити підвісну гіпсокартонну конструкцію із вмонтованими точковими світильниками.

Внутрішнє підсвічування кухонних шаф

Підсвічування всередині шаф робить їх використання набагато зручнішим. По-перше, так легко знайти все необхідне, не включаючи загальне освітлення. А по-друге, світлодіодна стрічка виглядає дуже красиво в поєднанні з меблевими фасадами з матового або вітражного скла. Світлодіоди не нагріваються, тому абсолютно безпечні, до того ж, споживають дуже мало електроенергії. Підсвічування може працювати постійно або вмикатися під час відкриття шафи.

Який колір світлового потоку найоптимальніший?

Підбирайте для кухні лампи, що генерують нейтрально-біле (денне) або тепле світло. Люмінесцентні лампи не рекомендується використовувати. Вони не тільки спотворюють передачу кольорів, але їх неживий, яскравий блакитний колір псує враження від зовнішнього вигляду страв і створює відчуття тривоги.

Якщо приміщення оформлене у теплих, м'яких тонах, вибирайте джерела світла з теплим спектром, особливо для розміщення над обідньою зоною. У такому світлі їжа виглядає набагато апетитнішою. Лампи денного світла підійдуть для інтер'єрів, в оформленні яких переважають холодні кольори, метал, скло, хром.

Намагайтеся максимально використовувати на кухні природне денне світло. На вікно повісьте прозорі штори, що пропускають сонячні промені. Якщо приміщення знаходиться на південній або східній стороні, використовуйте жалюзі або римські штори для регулювання світлового потоку. Вікна, що виходять на північ, містяться в абсолютній чистоті, адже пил здатний знизити інтенсивність світлового потоку майже на третину.

Розташування розеток на кухні

Як вибрати люстру для кухніПлануйте освітлення робочої зони, не забудьте про достатню для ваших потреб кількість розеток. Визначитись з місцями їх розміщення можна, склавши хоча б приблизний план із приблизним розташуванням електроприладів. Розетки для підсвічування стільниці зручно розміщувати над підвісними кухонними шафами. Там же розташовують і розетку для витяжки.

Якщо в приміщенні розташована в основному вбудована техніка, використовуйте внутрішні розетки, які встановлюються посередині шаф. Електроживлення повинно бути приблизно за метр від приладу, для якого призначається. Мінімальна відстань до газопроводу повинна становити не менше 50 см.

Скільки розеток має бути на кухні? Це залежить від кількості використовуваних електроприладів. Кожен із них потрібно підключати до окремої лінії електропостачання. Крім основних джерел харчування рекомендується встановити 3-4 запасних. Розташовувати розетки краще в місцях, недоступних для дітей, і подалі від миття та газової плити.

Все необхідне для організації освітлення на кухні (лампи різних видів, світильники, аксесуари і т.д.) ви знайдете в каталозі нашого інтернет-магазина Широкий асортимент, зручний вибір, професійні консультації, доступні ціни. У найкоротший термін доставимо по Україні будь-яке ваше замовлення.