Переводимо люмен в вати: як вибрати світлодіодну лампу

Ще 10-15 років тому вибір освітлення приміщень був дуже простий і зрозумілий навіть школяреві старших класів. З приходом світлодіодних ламп ситуація змінилася і орієнтуватися виключно на потужність буде не зовсім правильно.

Точніше, орієнтуватися можна, але слід розуміти, що взаємозв'язок між потужністю і освітленістю в приладах LED інша, ніж у традиційних. Раніше при купівлі всім звичних ламп розжарювання ми навіть не замислювалися про таке поняття, як світловий потік. Все було просто – чим більша потужність, тим яскравіше світло. Користувачі чудово розуміли, що лампочка 40 Вт – світить не дуже яскраво, але підходить для підсобних приміщень та санвузлів, 60-ватну можна купити у передпокій або коридор, 100 і більше ват – освітлення для віталень, спалень та інших великих кімнат.

Світлодіодні в рази економічніші ламп розжарювання, тому при виборі елементів освітлення орієнтуватися на потужність немає сенсу. У маркуванні LED-лампочек замість звичних нам 40, 60, 100 Вт ви знайдете цифри в кілька разів менше, але це не означає, що освітленість буде низькою, навпаки. Спробуємо розібратися у нюансах вибору світлодіодів.

Як вибрати світлодіодну лампу

При покупці LED-освітлення орієнтуватися потрібно не на потужність, а на рівень освітлення, що характеризується світловим потоком. Це найточніший спосіб отримати уявлення про те, як буде висвітлено робочу зону конкретним освітлювальним елементом. Вати не відображають повної картини, оскільки потужність показує кількість споживаної енергії.

Принцип роботи світлодіодного світильника кардинально відрізняється від того, як світить лампочка розжарювання. LED-лампи оснащені дайверами – напівпровідниковими елементами, що перетворюють електричні сигнали на світловий потік. У світлодіодах, на відміну від люмінесцентних та освітлювальних елементів з вольфрамовою ниткою, струм перетворюється на світлове випромінювання практично без втрат. Ось чому, здавалося б, слабка світлодіодна лампочка дає світловий потік такий самий, як потужна лампа розжарювання, та ще й економить електроенергію.

При виборі LED-освітлення слід орієнтуватися на такі параметри:

  • світловий потік;
  • колірна температура;
  • тип цоколя;
  • робочий ресурс;
  • кут розсіювання;
  • наявність радіатора;
  • пульсацію.

Найпоширеніші види цоколів – Е27 та Е14. Це знайоме нам стандартне та зменшене різьбове з'єднання. Коли вибираєте світлодіодну лампу для дому, звертайте увагу на такий параметр, як кут розсіювання. Якщо вам потрібно, щоб світло від однієї лампочки охоплювало якомога більшу площу, слід купувати світильник з лінзою, що розсіює, і люмінофорним покриттям.

Що таке люмен та способи розрахунку

Вище згадувалося, що рівень освітленості залежить від світлового потоку. Одиницею виміру цього параметра є люмен. Це досить складна розуміння величина, що залежить від параметрів, не зовсім зрозумілих користувачам. Ось, що каже нам Вікіпедія: «Люмен дорівнює світловому потоку, що випускається точковим ізотропним джерелом, з силою світла, що дорівнює одній канделі, в тілесний кут завбільшки в один стерадіан».

Крім того, люмен – недостатньо об'єктивна величина для трактування освітленості, оскільки не враховує характеристик відбивача. Один і той же світловий потік може мати як широкий, і сфокусований промінь світла. Тому люмени прийнято переводити на люкси. Це коректніша і зрозуміла нам величина, тим більше, що вона точніше характеризує освітленість. Люкси показують, скільки люменів потрібно, щоб висвітлити конкретну площу.

Для того, щоб ви орієнтувалися в характеристиках і могли правильно вибрати освітлювальний елемент, наведемо деякі цифри. Для освітлення підсобки потрібно 50 Люкс (Лк), вбиральні – 75 Лк, ванної кімнати – 50 Лк, сходів – 20 Лк, кухні або вітальні – 150-200 Лк, дитячої кімнати – 200 Лк, офісу, де співробітники працюють за комп'ютерами – 30 Лк, офісу, де виконуються креслярські роботи – 500 Лк.

Але все-таки в характеристиках світлодіодних та інших ламп вказується саме величина світлового потоку, а не рівень освітленості, тому слід розуміти, як перевести люмени у вати. Світлодіодна лампа потужністю 3-4 Вт має величину світлового потоку 250-300 Люмен (лм), 4…6 Вт = 300…450 лм, 6…8 Вт = 450…600 лм, 8…10 Вт = 600…900 Лм, 10…12 Вт = 900…1100 лм, 12…14 Вт = 1100…1250 лм тощо.

Щоб ви відчули різницю, наведемо аналогічні цифри по лампах розжарювання. Так, 40-ватна лампочка дає світловий потік, що дорівнює 200 люменів, 60-ватна - 550 лм, 75-ватна - 750 лм, 100-ватна - 1100 лм. Таким чином, щоб замінити традиційну лампочку розжарювання 100 Вт, необхідно придбати LED-світильник потужністю всього 12 Вт.

Ефективність освітлення

Одним із недоліків світлодіодних ламп є їхня висока ціна, але, враховуючи ті переваги, які дають світлодіоди, витрати з лишком окупаються. Термін служби LED-світильників у рази перевищує термін інших освітлювальних елементів, вони набагато економічніші, не нагріваються, стійкі до ударів та вібрацій, не мають обмежень за розмірами та формами. І головне – світлодіоди екологічно чисті, а отже, абсолютно безпечні для здоров'я.

З огляду на всі перелічені параметри можна з упевненістю сказати, що світлодіодні лампи найефективніші. Ось деякі цифри показують ефективність освітлення різних типів світильників. Щоб отримати світловий потік в 700-800 люмен, потрібна LED-лампочка потужністю 10 Вт, термін служби якої 30-50 тисяч годин. Аналогічний рівень освітленості може дати 75-ватна лампа розжарювання, 45-ватна галогенова, 15-ватна люмінесцентна. Термін служби цих джерел світла 1000, 2500, 8000 годин відповідно.

Види світлодіодних ламп

Однією з важливих характеристик освітлювальних елементів є колірна температура. Від цього параметра залежить те, наскільки комфортним буде світло. Різноманітність видів світлодіодних ламп дозволяє вибрати світильник із теплою, нейтральною та холодною колірною температурою.

Теплі (2700-3500 К)

Лампи з теплим світлом створюють у будинку затишок, тому найкраще підходять для спалень та віталень. Вони випромінюють жовте свічення, допомагають розслабитися та відволіктися від негативних думок.

Нейтральні (4000-5000 К)

Це всім нам знайомі лампи денного світла. Вони випромінюють біле свічення, яке найкраще сприймається очима. Ідеальні для читання, роботи з паперами, нанесення макіяжу.

Холодні (5500 К і вище)

Лампи холодного світла дозволяють швидше прокинутися, створюють більш енергійний настрій. Встановлюються зазвичай у ванних кімнатах та гаражах.

Яка лампа краща — світлодіодна або енергозберігаюча

Енергозберігаючі лампочки ще називають люмінесцентними, світло в таких світильниках створюється шляхом перетворення електричного розряду, що проходить через газ. Єдиною перевагою люмінесцентних ламп перед світлодіодними є нижча ціна. За показниками довговічності та енергоефективності вони програють майже вдвічі, мають нижчий старт, не люблять частих включень, можуть вийти з ладу при перепадах напруги в мережі.

Широкий асортимент світлодіодних ламп представлений у нашому інтернет-магазині. Звертайтеся до консультантів, і вони допоможуть вибрати найкращий світильник для вашого приміщення. Доставка освітлювальних приладів здійснюється по всій Україні.