Поради щодо вибору сучасної люстри для дому

 Освітлення для квартири Затишок у будинку багато в чому залежить від освітлення та стилю освітлювальної техніки, тому більшість споживачів віддає перевагу люстрам. Вони були і залишаються затребуваними, незважаючи на те, що з'явилося багато інших видів приладів, а дизайнери невпинно привносять нові ідеї в оформлення сучасних інтер'єрів. Люстра – це класика жанру, вона ніколи не вийде із моди. Навпаки, чим різноманітнішими інтер'єрні рішення, тим більше на ринку стельових світильників. Головне – правильно вибрати.

Основні типи люстр

Передусім слід розуміти, що вся техніка цього виду має стельовий спосіб кріплення, по ньому люстри поділяються на два типи - стельові та підвісні. Розглянемо основні особливості кожного.

Стельові

Цей вид світильників призначений для невисоких кімнат. Після встановлення нижня точка стельової люстри знаходиться на мінімальній відстані від поверхні стелі. Основа конструкції – планка, на якій кріпляться плафони, які найчастіше виготовляють із скла або пластику. Чим більшу прозорість має матеріал, тим вище освітлювальна здатність стельового світильника. При необхідності на люстри під стелею легко знайти змінні плафони.

Для посилення світла багато моделей оснащуються дзеркальними відбивачами. Під плафоном може знаходитися одна або кілька ламп, а щоб замінити лампочку, що згоріла, необхідно відкрутити абажур.

Підвісні

Якщо висота стелі дозволяє, багато хто віддає перевагу підвісним люстрам. Виглядають вони шикарно, благо можливостей для втілення в життя оригінальних ідей у дизайнерів у цьому випадку більше. Підвісна модель може бути як одноплафонною, так і мати кілька абажурів. Чудово на високій стелі виглядає варіант зі спадаючими гронами плафонів, які підвішені до основи на шнурах. Підвісні моделі підвішуються на закріплений у стелі гак за допомогою ланцюга, шнура або струни. Висоту можна регулювати, навіть є люстри, які нависають прямо над столом. Форма підвісних моделей може бути найрізноманітнішою, оформлення – у будь-якому стилі.

Потужність та тип ламп

Дуже яскраве або навпаки, занадто тьмяне освітлення негативно позначається на здоров'ї та самопочутті домочадців. Ось чому для кожної кімнати потрібно встановлювати освітлювальні прилади різної потужності. Лампи слід вибирати відповідно до БНіП. Про що ж говорять будівельні норми та правила?

Визначаємо необхідний рівень освітлення

 Люстри для квартири Освітленість вимірюється в люксах, і має бути не менше:

  • 300 Лк – для робочого кабінету та бібліотеки;
  • 200 Лк – дитячої кімнати;
  • 150 Лк – кухні та спальні;
  • 100 Лк – басейну та сауни;
  • 75 Лк – архіву та вбиральні;
  • 50 Лк – холу, коридору, санвузла;
  • 20 Лк – для сходів, підвалу та горищного
  • приміщення.

Як виконується розрахунок. Наприклад, необхідно розрахувати освітленість для дитячої кімнати площею 15 м2. І тому норму по СНиП треба помножити площа: 200х15=3000 Лк. Так само виконується розрахунок для будь-якого приміщення.

Вибираємо тип лампи

Тепер необхідно визначитися з освітлювальними елементами. У характеристиках ламп вказується їх потужність та світловий потік у Люменах. 1 Люкс – це 1 Люмен на 1 м2 приміщення. Повертаючись до попереднього розрахунку, неважко здогадатися, що для якісного освітлення дитячою площею 15 м2 необхідно, щоб сумарний світловий потік усіх ламп становив 3000 Лм.

Залишається правильно вибрати лампочки за потужністю. Для цього є спеціальна таблиця, згідно з якою, щоб отримати світловий потік 250 Лм, потрібна лампа розжарювання потужністю 20 Вт або люмінесцентна 5-7 Вт, або світлодіодна 2-3 Вт. Таким чином, для 3000 Лм необхідно 240 Вт від ламп розжарювання, 60-85 Вт від люмінесцентних та 24-36 Вт від світлодіодних.

Матеріал виготовлення люстри

Існує безліч матеріалів, з яких виготовляються люстри. Найпопулярніші це: скло, кришталь, метал, дерево, пластик та папір.

Скляні та кришталеві

Цей вид стельових освітлювальних приладів виглядає чудово. Кришталеві люстри використовують переважно для багатих інтер'єрів у стилі бароко чи прованс, хоча й у сучасних інтер'єрних рішеннях кришталь зарекомендував себе дуже добре. Скляні прилади можуть бути матовими, виготовленими з кольорового, прозорого або декорованого скла.

Металеві

В інтер'єрах хай-тек найчастіше застосовуються люстри зі сталі, міді, бронзи та латуні. Металеві прилади можуть мати хромований, золотистий або нікелевий декор.

Дерев'яні

Для етнічних, азіатських та кантрі напрямків нерідко застосовуються освітлювальні прилади з дерев'яними абажурами. Вони привносять до будинку тепло та затишок.

Пластикові

Це бюджетніший, але й найуніверсальніший вид стельової техніки для освітлення. Пластик виглядає не настільки розкішно, як кришталь чи скло, але підходить для всіх типів інтер'єрів.

Паперові

Люстри з паперу дуже оригінальні, використовуються для різних інтер'єрних рішень – від японського до high-tech. Недоліки: ламкість та невисоке пропускання світла.

люстра та тип приміщення

 Вибір освітлення для дому Підбирати освітлювальне обладнання слід за типом кімнати. Зал, дитяча, спальня та кухня відрізняються на вигляд, отже, вимагають індивідуального підходу до вибору освітлення.

Для зали (вітальні)

Для високих приміщень краще вибирати підвісну конструкцію, для розкішного інтер'єру – масивну кришталеву. Висвітлення зали має бути одночасно яскравим і теплим – для створення обстановки, що сприяє дружньому спілкуванню.

У спальні

Спальня – приміщення для відпочинку, отже, атмосфера мусить бути відповідної. Люстра повинна гармонійно вписуватися в обстановку, а світло – бути м'яким та розсіяним.

У дитячій кімнаті

Дитяча – це особливий світ з атмосферою веселощів та безтурботності. Забарвлення освітлювального приладу може вибрати сама дитина, головне, щоб плафон був із безпечного матеріалу. Від кришталю та тонкого скла краще утриматися.

На кухні

Вироби з текстильними абажурами на кухню краще не вибирати, щоб уникнути появи на них жирних крапель. Освітлення має регулюватися за потужністю, щоб можна було яскравіше висвітлити ту чи іншу зону або створити більш затишну обстановку, приглушивши світло.