Грамотно підібрані освітлювальні прилади та правильно розставлені світлові акценти можуть не тільки змінити простір, але й допомогти заощадити на електриці. Тому важливий не тільки дизайн світильників, але й деякі технічні параметри джерел світла, що використовуються в них.
Головною характеристикою світлодіодних ламп є колірна температура (Тц). Від неї залежить, наскільки комфортно ви почуватиметеся при штучному освітленні. Як відомо, найбільш оптимальним для сприйняття людського ока вважається сонячне світло, що має нейтральне забарвлення. Виробники намагаються наблизити штучні світильники до ідеалу, але поки що це неможливо – кожна лампа має свій відтінок світла. Саме на нього вказує світлова температура. Вона вимірюється в кельвінах та вказується на коробці світлодіодної лампи.
Вплив освітлення на людину
Німецький дизайнер Інго Маурер казав: «Погане світло робить людину нещасною». Справді, вплив освітлення на здоров'я людини недооцінювати не можна – неякісне світло, що негативно впливає на зоровий нерв, викликає дискомфорт, перевтому, безсоння, мігрень, зниження працездатності.
Світло впливає і на біоритми людини. При природному висвітленні його активність вища, ніж при штучному. Але більшу частину дня доводиться проводити у штучно освітлених приміщеннях. Тому так багато значення надається колірній температурі світлодіодних ламп під час їх вибору.
Температура освітлення чинить прямий вплив на психологічний стан людей. Теплі жовтуваті та помаранчеві відтінки стимулюють діяльність і налаштовують на позитивний лад. Нейтральні білі відтінки, найближчі до світла полуденного сонця, сприймаються організмом, як сигнал активної роботі.
Лампи з високою колірною температурою мають активізуючу дію на психіку, тому використовувати їх тривалий час не рекомендується. При короткочасному використанні яскраве освітлення здатне стимулювати організм, а при тривалому спостерігається зворотний ефект – депресія та гальмування.
Людське око вловлює найменші відхилення у колірній температурі в дуже широкому діапазоні – 2500-10000 К. Будь-які зміни впливають на психоемоційний стан та працездатність. Тому значенням колірної температури під час вибору світлодіодних ламп нехтувати не можна.
Види колірної температури
Відповідно до європейських норм, всі джерела світла за колірною температурою поділяються на три групи:
- теплий – Тц 2700-3000 К;
- нейтральний або білий – Тц близько 4200 К;
- холодний білий – Тц вище 5300 К.
Яке штучне світло краще і корисніше для очей – тепле чи холодне? Кожен із світлових відтінків гарний у свій час і на своєму місці. Щоб детальніше розібратися у питанні, розглянемо особливості застосування кожного з них.
Тепле біле світло – нижче 3500 K
Тепле біле світло приємне для людських очей, оскільки найбільше нагадує світло сонця вранці або перед заходом сонця. Його можуть забезпечити найрізноманітніші лампи – як звичайні (накалювання), так і сучасні галогенні та світлодіодні.
Світильники з випромінюванням теплого спектру найкраще використовувати у вітальні, щоб створити затишну та невимушену атмосферу. Підійдуть вони також для кухні та їдальні, де вся родина збирається увечері за вечерею та приємною бесідою. Теплий світловий спектр робить страви красивішими та апетитнішими.
Дуже важливо створити відчуття спокою та комфорту у спальні. Тому лампи з теплою колірною температурою підійдуть для неї якнайкраще. Вони допоможуть очам відпочити від денного напруження. Розміщення світильника з м'яким теплим світлом у ванній дозволить розслабитися.
Дизайнери використовують лампи з теплим світловим спектром, щоб збільшити насиченість кольорів предметів інтер'єру в м'яких тонах. А ось холодні відтінки при такому освітленні стануть менш помітними. Зелений та синій кольори будуть спотворені через відсутність променів відповідного спектру.
Природний білий (денний) – нижче 5300 K
Лампи денного світла, що дають максимально природний колірний спектр, краще встановлювати в робочій зоні кухні, кабінету, дитячої кімнати, у передпокої, поруч із дзеркалами, а також там, де ви любите читати (над ліжком у спальні або біля крісла) .
Основна перевага природного білого світла в тому, що він не спотворює кольори і правильно передає відтінок шкіри, не дратує очі та сприяє максимальній працездатності. Він найкраще підходить для нанесення макіяжу, тому що ви зможете побачити, як виглядатимете при денному освітленні.
Холодний білий – нижче 6400 K
Світло з холодним спектром, як і з теплим, відноситься до природних. Він нагадує освітлення холодного зимового дня, коли сонце так і не здалося через хмари. Холодне біле світло змінює сприйняття кольорів, але при цьому яскравіше і насиченіше виглядають холодні відтінки. Теплі можуть змінюватися до невпізнанності – помаранчевий здається коричневим, червоний – фіолетовим, жовтий – зеленуватим.
Холодне освітлення налаштовує на робочий лад і сприяє концентрації, тому його найчастіше вибирають для приміщень, в яких потрібно створити ділову атмосферу, наприклад, в офісах та торгових центрах.
Яку колірну температуру вибрати для приміщення?
Правило, що холодне світло призначене для роботи, а тепле для будинку – зовсім не аксіома, а побажання. У кожному даному випадку можливі свої варіанти. В офісах часто використовують поєднання нейтральних та холодних люмінесцентних ламп. Тепле джерело освітлення може надати вашому робочому кабінету атмосферу затишку. Їх часто встановлюють у офісах, оформлених у класичному стилі.
Домашний интерьер в стиле хай-тек, где для оформления используется хром, стекло или мрамор, лучше всего подчеркнут світильники з нейтральним або холодним спектром кольорів. Вони будуть доречними і в кімнатах, оформлених у синіх, зелених, фіолетових або білих тонах. Комбінуючи джерела освітлення з різною температурою кольорів в одному приміщенні, ви можете змінити колірне сприйняття предметів. Головне, не перестаратися і стежити за гармонійністю кольорів, щоб не отримати «колірну дискотеку», яка дратує очі.
Вирішили зайнятися організацією освітлення в будинку? Найкращим місцем для покупки світлодіодних та галогенних світильників з різною колірною температурою, а також ламп Едіссона та традиційних ламп розжарювання є інтернет-магазин CityLight. Зручний каталог з величезним асортиментом, структурований за видами товарів, виробниками, дизайном, ціною і т.д. дозволить знайти все необхідне протягом кількох хвилин. У разі виникнення труднощів вибрати якісне освітлювальне обладнання допоможуть професійні менеджери.