Як підібрати освітлення для ресторану

Світло – не менш важлива деталь обстановки, ніж меблі, оздоблення стін та оригінальні предмети декору. Для того, щоб у ресторан чи кафе хотілося повертатися знову і знову, необхідно створити атмосферне освітлення, яке б відповідало тематиці місця. Щоб зробити заклад затишним, слід заздалегідь продумати систему освітлення: розміщення світильників, відтінок плафонів, ступінь інтимності різних зон. Граючи зі світлом, можна в тому самому приміщенні створювати то офіційну обстановку для ділових зустрічей, то романтичну – для закоханих, то нейтральну, якщо ви розраховуєте на візит сімей з дітьми.

Підбір освітлення

Фахівці часто використовують світло для зонування простору. Тому освітлення ресторану рідко буває рівномірним (виняток становлять буквально залиті світлом заклади з великими залами). Багатьом відвідувачам до душі атмосфера самотності, її нескладно створити, приглушивши верхнє світло і створюючи окремі освітлені зони для кожного столика.

При розробці концепції освітлення кафе або ресторану доводиться враховувати безліч моментів:

  • стилістику залу;
  • забезпечення зручного середовища для роботи персоналу;
  • безпека;
  • відображувальну здатність і колір матеріалів, з яких виготовлені меблі;
  • розміри приміщення та багато іншого.

Для освітлення кафе та ресторанів зазвичай використовують світильники ідомих брендів, оскільки вони не лише привабливі, а й надійні, а їхні технічні характеристики відповідають санітарним та будівельним нормам.

Трохи про правила

Головний документ, на який необхідно орієнтуватися при виборі концепції - СНиП 23-05-95, який називається «Природне та штучне освітлення». Викладені у ньому правила та норми є основою для створення дизайнерського проекту. При розрахунках освітленість вказується не в люменах, а у ватах, оскільки це спрощує роботу та дозволяє швидше підібрати світильники та лампи.

На вибір світильників впливає висота стель, колір інтер'єру, тип абажура. У середньому, в ресторанах і кафе, у яких стеля розташовується не вище 3 м від підлоги, на один квадратний метр площі достатньо 15 Вт, але в темних інтер'єрах з мореного дуба або каменю буде потрібно вже 20 Вт. Таким чином, 60-ватної лампочки може вистачити на 4 або 3 квадратні метри. Якщо стелі вищі, застосовується коефіцієнт (найчастіше результат збільшують у півтора рази). У світильників з абажуром конус світла не дозволяє висвітлити розрахункову площу, а тому їх потрібно розміщувати частіше.

Вимикачі та димери в ресторанах та кафе встановлюють так, щоб до них міг легко отримати доступ будь-який офіціант. Дімери дозволяють регулювати потужність, а отже – зменшувати витрати електроенергії в зонах, які на даний момент не використовуються.

Типи освітлення

У кожному ресторані чи кафе одночасно задіюється кілька типів освітлення, і для кожного з них використовуються певні різновиди світильників. Помилки в проекті можуть призвести до втрати прибутку, оскільки зал та кабінети будуть виглядати менш привабливо, тому краще довірити проектування досвідченим фахівцям.

Залежно від призначення розрізняють чотири основні типи освітлення:

  • загальне;
  • акцентна;
  • технічний (робочий);
  • аварійне.

Всі вони є частиною єдиної системи, яка працює на підвищення рівня комфорту та створення ергономічної обстановки, однаково зручної і для гостей, і для персоналу.

Спільне

У ресторанах та кафе рекомендується використовувати рівномірне загальне освітлення з розсіяним світлом. Занадто яскраві лампи викликають дискомфорт та асоціації з операційною чи іншими малопривабливими місцями. Занадто тьмяне тло призводить до безлічі непорозумінь: офіціантам складніше стежити за залом і обслуговувати столики, а гості насилу впізнають один одного і довго шукають столик після того, як на якийсь час залишають зал.

У деяких випадках можна використовувати не стельові люстри, а настінні світильники. Правда, вам доведеться якось вирішувати проблему тіней, які неминуче з'являться під час бічного підсвічування. Отже, оптимальний варіант – поєднати в концепції кілька різних джерел світла.

Акцентне

У кожному хорошому ресторані чи кафе є чимало елементів, які хочеться виділити із загальної обстановки. Це може бути сцена для виступу акторів, барна стійка, оригінальні елементи декору. Світло, спрямоване на них, дозволяє правильно розставити акценти в інтер'єрі. Це завдання акцентне освітлення вирішує за допомогою регулювання яскравості та, у деяких випадках, використання кольору.

Згодом ви можете змінити обстановку, а якщо в залі проводиться банкет, розташування меблів змінюється. Наприклад, замість окремих столиків на двох або чотирьох встановлюють довгі загальні столи у вигляді літери П або Т. Дизайнери враховують подібні випадки, а тому в зонах, що використовуються для бенкетів, часто розміщують світильники, що дозволяють змінювати напрямок світлового потоку.

Технічне

У кафе та ресторанах важливо правильно організувати освітлення кухні та підсобних приміщень. І тут доводиться враховувати ще й вимоги до гігієни. На кухні немає місця бра чи люстрам з декоративними деталями. Усі світильники мають бути виготовлені з матеріалів, на яких не затримуються забруднення та не розмножуються мікроорганізми.

Світло ресторанної кухні має сприяти чіткому розрізненню відтінків продуктів, адже багато кухарів орієнтуються на зміну відтінку при термообробці.

Аварійне

Лампи аварійного освітлення необхідні на випадок проведення евакуації. Вони повинні мати незалежне джерело живлення та розташовуватися у напрямку виходу з приміщення, виконуючи одразу дві функції: створення достатнього світлового потоку, щоб можна було орієнтуватися у просторі, та вказівку напрямку евакуації. Зазвичай розміщуються на стінах, а в деяких випадках – на стінах, стелі та в районі підлоги.

Типи світильників

У ресторанах і кафе використовують різні типи світильників, що відрізняються кількістю ріжків, дизайном, але головне - варіантом розміщення. Комбінуючи їх, можна створювати світлові ефекти, що підвищують привабливість закладу.

Підвісні

Люстри, рівномірно розподілені по стелі, відповідають за створення фону. Однак, підвісні світильники оригінальної форми можна використовувати і для столиків, і для виділення барної стійки.

Підлогові

Світильники для підлоги можуть бути точковими (ними можна відокремлювати частини простору, створювати підсвічування по периметру сцени або всього залу) або мати корпус. Високі «ліхтарики» часто є окрасою інтер'єру, нижчі застосовують для освітлення огорож.

Настінні

Можуть мати форму класичних бра в зоні відпочинку або над розташованими біля стіни столиками, але не менш популярні і великі декоративні моделі круглої, квадратної чи складної форми. Вони не лише висвітлюють приміщення, а й виступають у ролі декорацій.

Якщо ви хочете купити світильники для створення освітлення в кафе та барі, виберіть відповідні моделі у нашому каталозі. Величезний вибір настільних, настінних, підлогових та підвісних моделей дозволить створити оригінальну концепцію для просторих чи невеликих залів.