Якщо сфотографувати ту саму кімнату при різному освітленні, на фотографіях легко буде помітити, що стіни, меблі та домашній текстиль виглядають неоднаково. Світлові ефекти здатні як вигідно підкреслити окремі деталі, і повністю змінити атмосферу приміщення. Це означає, що при оформленні кімнат варто звернутися до дизайнера, а якщо його послуги не поміщаються до бюджету, хоч би вивчити основні правила впливу освітлення на колір.
Як планувати освітлення в інтер'єрі?
Почнемо з кількості світла в наших квартирах. У нормативних документах можна знайти норми освітленості житлових і робочих приміщень. Ця величина вимірюється в люксах, а замір проводиться на відстані 85 см від підлоги. Для спалень, віталень, кухонь середня освітленість має бути не меншою за 150 Лк, у коридорах достатньо 50 Лк, у дитячих кімнатах потреби вищі - 200 Лк, а власникам власних кабінетів або бібліотек знадобиться не менше 300 люксів. У принципі, це небагато. Для порівняння, у торговельних залах супермаркету має бути цілих 500 Лк.
Кількість і яскравість світильників обов'язково обумовлюються під час планування інтер'єру. Але згодом, під час ремонту квартир, мешканці вважають за краще не займатися розрахунками, а просто підібрати і розташувати освітлення відповідно до своїх смаків. Щоб усе зробити правильно, необхідно врахувати, як поєднуватимуться природне світло з вікон і штучне освітлення. Значення має і площа вікон, і форма кімнати, і висота стель.
Штучне освітлення
Типовий житель мегаполісу більшу частину дня проводить на роботі, тому природне світло у своєму будинку він бачить хіба що дві-три години на добу. В інші години використовується штучне освітлення, представлене в різних варіантах: люстри, бра, торшери, настільні лампи, підсвічування шаф-купе і комор, декоративні світильники.
У житлових приміщеннях зазвичай трапляється два основних види штучного освітлення: загальне і точкове (місцеве). Перше створює розсіяне світло, друге дає змогу забезпечити яскравішу освітленість у важливих точках квартири. Цікаво, що колір різних джерел світла залежить не від типу світильників, а від ламп, які можна змінювати.
Галогенні лампи освітлення
Досить універсальний варіант. Підходять до будь-яких інтер'єрів, оскільки дають близьке до природного світло. Кімната виглядає так, ніби освітлена полуденним сонцем. Переваги галогенних ламп - величезний асортимент, компактність і точне управління світловим пучком, що ідеально для точкових світильників. Недоліком можна вважати сильний нагрів і коротке життя - близько 4000 годин.
Люмінесцентні лампи
Цей тип також вважається близьким до природного освітлення. Світло у люмінесцентних ламп біло-блакитнувате, причому є можливість вибрати відповідний відтінок. Створюють яскраве розсіяне світло, працюють до 20 000 годин, мають непоганий ККД. Але в люмінесцентних ламп є й недоліки: поступова зміна спектра, мала потужність, нерівномірний світловий потік.
Освітлення лампами розжарювання
Моделі цього типу вважаються найяскравішими. Лампи розжарювання дають тепле жовте світло, яке надає кімнаті затишку, але дещо спотворює передачу кольору. ККД низький, скло сильно нагрівається. Але невисока вартість часто переважує всі "мінуси". Застосування ламп розжарювання робить інтер'єри більш живими.
Природне освітлення
Щірина вікна в кімнаті має бути не меншою за 1/8 площини підлоги, але верхньої межі немає. Власники можуть вибрати для будинку величезні панорамні вікна на всю стіну. У більшості квартир вікна розташовані тільки по одній стіні, але в приватних будинках є можливість розмістити їх на суміжних площинах. У результаті світлові потоки перехрещуватимуться під кутом, і освітлення буде більш рівномірним.
Важливе значення для інтер'єру мають сторони світу. Це може здатися дивним, але світло, що йде з північного боку, додає в інтер'єр синюватий відтінок. Вікна на схід змінюють колір обстановки за рахунок актуалізації зелених відтінків. Природний світловий потік з півдня підкреслює жовтий і білий кольори, а його яскравість сприяє вимиванню і освітленню навіть темних тонів. Захід з його заходами сонця забарвлює світлі предмети в помаранчевий і робить освітлення більш теплим.
Як світло впливає на вибір кольору інтер'єру
Зазвичай чинять все-таки навпаки: спочатку створюють інтер'єр, а потім підбирають під нього світло. Але сполучуваність слід продумати заздалегідь, щоб купити лампи з відповідною світловою температурою. Але навіть якщо ви помилитеся в розрахунках, завжди можна просто замінити лампи в світильниках.
Як тепле світло впливає на колір інтер'єру
Тепле біле або жовте світло відмінно поєднується з усіма класичними інтер'єрами. Якщо подивитися на основні кольори при теплому світлі, ви побачите, що жовтий стає трохи блідішим, у блакитному проявляються зеленуваті нотки, а його світлі відтінки практично знебарвлюються, сіріють. Яскраво-червоний набуває лососевого відтінку, а індиго слабшає.
Теплий ламповий колір заведено використовувати на кухні, у вітальні та в спальні. Він буде гарний і на веранді або в альтанці, особливо в дощову осінню погоду.
Холодне світло в дизайні кімнат
Голубуваті холодні тони надають кімнатам свіжості та деякої відстороненості. Холодне світло асоціюється з космосом, технікою, тож його частіше використовують у сучасних інтер'єрах. Що стосується його впливу на колірні рішення, обов'язково враховуйте, що всі білі площини стануть блакитними, жовті деталі потьмяніють, пурпурний стане інтенсивнішим. Дуже помітними стануть фіолетові, сині та блакитні деталі інтер'єру.
Вибираючи шпалери або оббивку для м'яких меблів, краще використовувати великі зразки. Їх потрібно розглядати при тому ж освітленні, яке ви будете використовувати в кімнаті. Це дасть змогу уникнути розчарувань, спричинених зміною відтінку.
Типи світлових потоків
Обов'язково комбінуйте різні типи світлових потоків. Верхні або бічні світильники створять розсіяне світло, точкові - виокремлять окремі фрагменти інтер'єру, а відбиті від дзеркал і скла промені нададуть кімнаті особливу чарівність і блиск. Усі типи світильників для створення ідеального освітлення ви зможете знайти в нашому каталозі.