Вибір освітлення у кімнатах

Освітлення квартири Грамотно організоване освітлення приміщення – один із ключових факторів комфортного проживання, що впливають на фізичний та психологічний стан людського організму. Тому важливо провести грамотний розрахунок і підібрати найбільш відповідне рішення як за потужністю, інтенсивністю світлового потоку, так і за рівнем споживання електроенергії. Загальноприйняті норми освітлення

Рівень освітлення у різних типах приміщень суворо регламентований будівельними, санітарними правилами та нормами. За дотриманням таких правил має стежити санітарно-епідеміологічна служба, проте це стосується лише промислових чи комерційних об'єктів. Щодо приватних будинків та квартир, розрахунок освітленості повинен здійснюватися грамотним спеціалістом на етапі планування ремонтних робіт або розробки інтер'єру. При цьому для кожної кімнати передбачено свою норму освітлення, що відповідає її призначенню.

h3> Приміщення з приглушеним світлом (10-12 Вт на м²)

Як правило, до такого класу приміщення відносяться спальні, де найчастіше немає необхідності в яскравому і потужному світлі. Це можуть бути невеликі приліжкові світильники, бра, а також люстри на 2-4 лампочки. Рекомендується використовувати RGB-світлодіодні лампи, що дають змогу регулювати рівень та інтенсивність світла, створюючи тим самим необхідні в той чи інший момент умови.

Приміщення з приглушеним світлом (10-12 Вт на м²)

Середній рівень освітленості необхідний у дитячих кімнатах, ванних, а також робочих кабінетах. У цьому випадку інтенсивність світлового потоку повинна максимально відповідати природному рівню освітлення. Таким чином, наприклад, освітлення дитячої кімнати має бути зоноване, створюючи окремі умови для ігрової зони і місця для навчання або читання.

Приміщення з найяскравішою освітленістю (20 Вт на м²)

Найяскравіше світло потрібне в залі або вітальні, а розрахунок потрібно здійснювати залежно від загальної площі та кількості точок освітлення. Як правило, сучасні будівельники і дизайнери вважають за краще використовувати економічні та довговічні світлодіодні лампи, що забезпечують достатню потужність світлового потоку за мінімальної витрати електроенергії.

Відповідність освітленості залежно від типу ламп

Сьогодні на ринку представлено величезний асортимент елементів освітлення, виконаних за найрізноманітнішими технологіями і, відповідно, зі своїми експлуатаційними характеристиками.

Галогенні лампи (без відбивачів)

Галогенні лампи - один з найсучасніших різновидів класичних лапочок розжарювання, що відрізняється від останніх технологією і матеріалами виготовлення. Спеціальна добавка до інертних газів, які знаходяться всередині колби, складається з парів йоду і брому, що наближає індекс передачі кольору до 100%, а також збільшує рівень світловіддачі. Першими цю перевагу галогенів оцінили виробники автомобільних фар, де основними вимогами є чіткість і освітленість.

Люмінесцентні лампи

Приліжкове освітлення В основі роботи люмінесцентних світильників лежить газовий заряд, який виникає під впливом електричного струму і випромінює світло в ультрафіолетовому спектрі. Зі свого боку це сприяє світінню нанесеного на внутрішню поверхню колби люмінофора. Основною перевагою люмінесцентних ламп є їхній тривалий термін служби, який у десятки разів перевершує традиційні лампочки розжарювання, а також відрізняється низьким рівнем енергоспоживання.

На сьогоднішній день асортимент люмінесцентних ламп, що випускаються, дуже великий. Вони можуть відрізнятися формою трубок, потужністю світлового потоку, а також типом приєднання до електромережі, тому важливо детальніше ознайомитися з усіма характеристиками, щоб купити найбільш підходящий варіант.

Світлодіодні лампи

Світлодіодні LED-лампочки - одне з найпрактичніших і найекономічніших рішень для реалізації внутрішнього і зовнішнього освітлення. Світловіддача такої лампи в п'ять разів більша, ніж у традиційних лампочок розжарювання, що дає змогу істотно скоротити рівень енергоспоживання. Так, наприклад, лампу розжарювання потужністю 100 Вт можна без проблем замінити LED лампочкою в 10-20 Вт. Крім того, світлодіоди можуть служити до 50 000 годин, а лампи розжарювання всього 1500.

Сучасні моделі світлодіодних LED-ламп і світильників дають змогу плавно регулювати інтенсивність і колірний спектр світлового потоку, що дає змогу створити найкомфортніші умови в приміщенні.

Розрахунок освітленості приміщення

У професійних електриків існує поняття розрахунку освітленості приміщення. Такий розрахунок необхідний насамперед для того, щоб підібрати оптимальний рівень освітлення, що забезпечує найкомфортніші та найсприятливіші умови для життєдіяльності людини. Нестача світла або його надмірна інтенсивність можуть спричинити досить сильне напруження зору, підвищити стомлюваність, спричинити психологічний дискомфорт, а також негативно позначитися на здоров'ї людини. Як правило, оптимальним рівнем освітлення для наших очей є природне природне світло. Саме тому основне завдання розрахунку освітленості приміщення полягає в максимальному наближенні штучного світла до природного.

У сучасній будівельно-проектувальній документації передбачено спеціальні правила, де прописано норми освітленості для приміщень різного призначення. Сам же розрахунок проводиться за формулою, що враховує площу приміщення, потужність світлового потоку джерела освітлення (вимірюється в люменах), кількість джерел світла, а також різні поправочні коефіцієнти. На багатьох сайтах є спеціальні калькулятори, що дають змогу зробити приблизний розрахунок, однак для більш точного результату найкраще звернутися по допомогу до обізнаних фахівців.